Havs-OL 7/3 2001 Sölvesborgs OK/Stigmännen-Karlshamns OKon 2001-07-04 18.23
Resultatskapad av OE2001 Sverige © Stephan Krämer 2001

   Pl     Rank Namn                      Dst Klubb                      Land        Tid Tvlmärk 



H65  (17)           3960 m                               

    1          Harry Söderberg             7 FK Friskus-Varberg                   32.14 G       
    2          Olle Nilsson                1 Stigmännen-Karlshamns OK             36.29 G       
    3          Sven Lundberg               1 FK Vittus                            37.45 S       
    4          Gunnar Carlsson            13 OK Gynge                             39.21 S       
    5          Nisse Bohman               13 OK Kompassen                         39.50 S       
    6          Nils Henmyr                 1 OK Vilse 87                          40.34 S       
    7          Karl-Erik Nilsson           1 OK Vilse 87                          40.59 S       
    8          Nils Andersson             13 OK Kompassen                         41.33 S       
    9          Ove Nordahl                13 Simrishamns OK                       54.54         
   10          Inge Åkesson                1 Stigmännen-Karlshamns OK             56.23         
   11          Ivar Norin                 15 Gustavsbergs IF                      63.13         
   12          Göte Nilsson                1 Ronneby OK                           64.18         

               Bengt Edvardsson           13 OK Torfinn                          Felst.         
               Gustaf Almqvist            14 OK Älme                             Felst.         
               Yngve Jönsson              13 Lunds OK                            Felst.         
               Sven Svensson               1 FK Vittus                           Felst.         
               Leo Gustavsson              1 Ronneby OK                        ej start         



H60  (16)           3960 m                               

    1          Erland Ling                14 IK Hakarpspojkarna                   28.01 G       
    2          Bertil Lööf                13 Pan-Kristianstad                     28.38 G       
    3          Bengt Ahlstedt             13 FK Åsen                              32.26 S       
    4          Hagbert Persson            14 Växjö OK                             32.54 S       
    5          Sven Gyberg                 1 OK Skogsfalken                       34.03 S       
    6          Kennerth Gustafsson        14 OK Virdarna                          34.17 S       
    7          Göran Persson              14 FK Finn                              35.30 S       
    8          Bertil Ericsson            13 Ringsjö OK                           37.17 S       
    9          Inge Nilsson               14 OK Älme                              38.35 S       
   10          Owe Dammvik                 7 Oskarströms OK                       39.10 S       
   11          Torgny Jonsson             14 Växjö AIS                            40.35 S       
   12          Roland Ekelöf               1 Stigmännen-Karlshamns OK             44.02         
   13          Ragnar Gudmunsson           1 OK Vilse 87                          45.39         

               Bengt Åberg                13 Frosta OK                           Felst.         
               Göran Folkesson             1 Ronneby OK                        ej start         
               Bo Svensson                13 Tockarps IK                       ej start         



H55  (14)           5180 m                               

    1          Erland Martinsson          13 OK Tyringe                           42.17 G       
    2          Per Engkvist                1 Ronneby OK                           42.27 G       
    3          Göran Rundgren             14 Lessebo OK                           44.01 G       
    4          Waste Byström              14 OK Virdarna                          44.44 G       
    5          Thomas Kleist              23 Boxholm-Mjölby OL                    45.46 G       
    6          Nils Karlsson              14 Växjö AIS                            46.53 G       
    7          Kjell Månsson               1 Ronneby OK                           46.59 G       
    8          Lars Henriksson            14 OK Älme                              47.44 G       
    9          Sven-Åke Granquist         13 Hästveda OK                          51.13 S       
   10          Ronny Carlsson              1 OK Skogsfalken                       53.10 S       
   11          Bo Svensson                13 Härlövs IF                           55.39 S       
   12          Jan Påhlstorp              14 Emmaboda Verda OK                    59.33 S       
   13          Jan Dahlberg               13 Hässleholms OK                       91.22         

               Lennart Mauritsson          1 Ronneby OK                        ej start         



H50  (22)           5520 m                               

    1          Leif Sandgren              13 Frosta OK                            37.02 G       
    2          Sven-Olof Larsson          14 Växjö AIS                            37.57 G       
    3          Eric Tenland               13 Andrarums IF                         40.41 G       
    4          Håkan Nilsson              13 Malmö OK                             42.26 S       
    5          Bo Johansson                1 OK Vilse 87                          43.09 S       
    6          Rune Svensson               1 OK Vilse 87                          45.06 S       
    7          Jörgen Nilsson              1 Ronneby OK                           45.07 S       
    8          Christer Nilsson            1 FK Vittus                            46.31 S       
    9          Nils Nilsson               13 Pan-Kristianstad                     46.56 S       
   10          Owe Nilsson                 1 Stigmännen-Karlshamns OK             48.42 S       
   11          Roland Hermansson          13 OK Gynge                             49.28 S       
   12          Sven-Olle Söderberg         1 OK Skogsfalken                       49.41 S       
   13          Hans Larsson               13 Hässleholms OK                       50.15 S       
   14          Lars Svensson               1 OK Vilse 87                          50.44 S       
   15          Anders Henriksson           1 OK Skogsfalken                       51.11 S       
   16          Rolf Andréasson             1 OK Skogsfalken                       54.51 B       
   17          Torsten Grange                Farum OK                   DEN       55.42 B       
   18          Leif Malm                  14 Markaryds FK                         55.56 B       
   19          Ebbe Westergren            14 Nybro OK                             58.23         
   20          Thomas Johansson            1 Stigmännen-Karlshamns OK             59.47         
   21          Kenth Svensson              1 OK Skogsfalken                       66.56         
   22          Lars Nilsson                1 OK Skogsfalken                       67.41         



H45  (31)           6190 m                               

    1          Roger Thörn                 1 OK Vilse 87                          39.00 G       
    2          Bengt Larsson              13 FK Göingarna                         40.46 G       
    3          Ingmar Ekelöv              13 Ringsjö OK                           42.33 G       
    4          Mats Strandhagen            6 Göteborg-Majorna OK                  42.54 G       
    5          Bengt Palm                  1 OK Vilse 87                          43.00 G       
    6          Torgny Ottosson            20 OK Orinto                            43.30 S       
    7          Per-Arne Evaldsson         13 OK Gynge                             45.45 S       
    8          Jonny Svensson              1 OK Vilse 87                          45.46 S       
    9          Fredrik Hjort              13 Lunds OK                             48.11 S       
   10          Paul Brinkestam            14 Värend Gn                            48.12 S       
   11          Thomas Almqvist             1 FK Vittus                            50.06 S       
   12          Kenneth Fager               1 FK Vittus                            50.34 S       
   13          Anders Wiberg               1 OK Skogsfalken                       51.45 S       
   14          Johan Ryberg                1 Stigmännen-Karlshamns OK             53.31 S       
   15          Stefan Nilsson             13 Andrarums IF                         53.38 S       
   16          Thomas Nilsson             13 FK Göingarna                         53.48 S       
   17          Bo Engborg                 12 Hällefors OK                         54.12 S       
   18          Anders Persson             13 Pan-Kristianstad                     54.24 S       
   19          Ingmar Olsson               1 FK Vittus                            55.06 B       
   20          Magnus Järvholm             1 FK Vittus                            57.23 B       
   21          Per Nilsson                 1 Stigmännen-Karlshamns OK             57.34 B       
   22          Åke Ohlson                  1 OK Skogsfalken                       59.30         
   23          Mats Persson                1 OK Skogsfalken                       60.48         
   24          Bengt Strindhagen           1 FK Vittus                            62.13         
   25          Karl-Gunnar Olsson         13 Lunds OK                             62.15         
   26          Jan Persson                13 Ystads OK                            64.19         
   27          Rolf Ohrlander             13 Pan-Kristianstad                     64.25         
   28          Torbjörn Bergman           14 Eksjö SOK                            66.53         
   29          Bo Svilling                 1 FK Vittus                            80.49         

               Jan Karlsson               13 Hässleholms OK                    ej start         
               Jan Olof Ferm              13 FK Göingarna                      ej start         



H40  (10)           6190 m                               

    1          Thomas Henmyr               1 OK Vilse 87                          37.56 G       
    2          Wincent Karlsson           15 Väsby OK                             42.34 S       
    3          Hans-Åke Lundqvist         13 OK Gynge                             44.41 S       
    4          Staffan Käll               14 OK Älme                              48.01 S       
    5          Örjan Christensson          1 OK Skogsfalken                       48.37 S       
    6          Ingmar Olsson               1 OK Vilse 87                          50.20 S       
    7          Inge Götesson               1 OK Dacke                             50.35 S       
    8          Håkan Henmyr                1 OK Vilse 87                          52.20 S       
    9          Mikael Svensson            13 Pan-Kristianstad                     58.49         

               Tore Tjernlund              1 OK Vilse 87                       ej start         



H35  (9)            7400 m                               

    1          Henrik Larsson             13 FK Göingarna                         42.52 G       
    2          Lars Persson                1 OK Skogsfalken                       43.25 G       
    3   (0798) Marko Karkulehto            1 OK Vilse 87                          44.46 G       
    4          Thomas Beckerin            14 Växjö OK                             48.01 S       
    5          Pär Claesson                6 Sävedalens AIK                       48.07 S       
    6          Bengt-Åke Berndtsson       13 Ringsjö OK                           51.24 S       
    7          Sven Giselsson              1 Ronneby OK                           51.48 S       
    8          Per Andén                  13 Hässleholms OK                       60.13 S       
    9          Pontus Larsson              1 OK Skogsfalken                       69.41         



H21  (67)           7980 m                               

    1   (0048) Andreas Nilsson            13 Pan-Kristianstad                     38.57 G       
    2   (0026) Johan Håkansson             1 Ronneby OK                           39.35 G       
    3   (0268) Per Andréasson              1 OK Skogsfalken                       40.19 G       
    4   (0157) Torgny Lindström            1 Ronneby OK                           40.27 G       
    5   (0322) Daniel Nilsson              1 OK Skogsfalken                       40.50 G       
    6   (0302) Martin Granqvist            1 OK Orion                             42.00 G       
    7   (0487) Fredrik Thuren              1 Ronneby OK                           42.21 G       
    8          Mats Andersson              1 OK Orion                             42.45 G       
    9   (0092) Dan Norin                  15 Gustavsbergs IF                      42.56 G       
   10   (0525) Gabriel Bengtsson           1 Stigmännen-Karlshamns OK             44.23 S       
   11   (0622) Fredrik Smedberg            1 OK Skogsfalken                       44.37 S       
   12   (0398) Ingemar Ericsson            1 Ronneby OK                           45.33 S       
   13   (0779) Magnus Ericsson            14 Växjö OK                             45.44 S       
   14   (0513) Magnus Thuren               1 Ronneby OK                           45.53 S       
   15   (0511) Oskar Strindhagen           1 Ronneby OK                           46.06 S       
   16   (1395) Per-Markus Jönsson         14 Kalmar OK                            46.56 S       
   17   (0641) Olof Nilsson                1 OK Skogsfalken                       47.05 S       
   18   (0542) Magnus Larsson              1 OK Dacke                             47.34 S       
   19   (0678) Magnus Månsson             14 Växjö OK                             48.05 S       
   20   (0307) Peter Andersson             1 OK Orion                             48.13 S       
   21          Ola Söderberg               1 OK Skogsfalken                       48.20 S       
   22   (0600) Mikael Persson             13 Härlövs IF                           48.39 S       
   23          Gustav Strindhagen          1 FK Vittus                            48.59 S       
   24          Jens Nilsson                1 OK Skogsfalken                       49.10 S       
   25          Kenny Walker                  USOF                       USA       49.15 S       
   26   (1005) Daniel Ericson              1 OK Vilse 87                          49.25 S       
   27          Andreas Ottosson            1 OK Vilse 87                          49.43 S       
   28          Jesper Hansson              1 OK Vilse 87                          49.57 S       
   29   (0456) Fredrik Persson            13 Pan-Kristianstad                     50.39 S       
   30   (0825) Rasmus Westergren          14 Kalmar OK                            50.54 S       
   31   (0816) Mattias Karlsson           14 Växjö OK                             50.58 S       
   32   (1020) Jörgen Nilsson             14 Kalmar OK                            51.08 S       
   33   (0547) Lars-Ola Larsson            1 OK Orion                             51.18 S       
   34          Patrik Karlsson             1 Ronneby OK                           51.47 S       
   35   (0880) Erik Modig                 13 Pan-Kristianstad                     52.07 S       
   36   (1337) Anders Persson             14 Växjö OK                             52.47 S       
   37          Boris Granovskiy              USOF                       USA       52.48 S       
   38          Ulf Jungstrand              1 OK Skogsfalken                       52.58 S       
   39   (0882) Dennis Persson             14 Växjö OK                             53.02 S       
   40          Willy Olsson                1 OK Skogsfalken                       53.32 S       
   41          Henrik Ottosson             1 OK Skogsfalken                       54.25 S       
   42   (0520) Gustav Näsman               1 Ronneby OK                           54.28 S       
   43          Stefan Bengtsson            1 OK Vilse 87                          54.55 S       
   44          Per-Gunnar Nilsson          1 OK Skogsfalken                       56.22 B       
   45          Jonas Pettersson            1 FK Vittus                            57.10 B       
   46   (1081) Martin Klevegård           14 Växjö OK                             58.16 B       
   47   (1129) Tobias Almqvist             1 FK Vittus                            59.13         
   48          Fredrik Svensson            1 Stigmännen-Karlshamns OK             59.42         
   49          Lars-Göran Nyberg          13 FK Åsen                              59.54         
   50          Anders Blomqvist            1 OK Skogsfalken                       62.34         
   51          Oscar Borg                 13 FK Åsen                              62.50         
   52          Lars-Ola Bligård            1 OK Vilse 87                          64.30         
   53          Tobias Nyberg              13 FK Åsen                              67.02         
   54   (1192) Olof Bengtsson             13 FK Åsen                              67.27         
   55          Erik Johansson             14 Växjö OK                             70.19         
   56          Andreas Nyberg             13 FK Åsen                              74.44         

               David Bengtsson            13 FK Åsen                             Felst.         
        (0181) Thomas Johannesson          1 Ronneby OK                          Felst.         
               Johan Bergstrand            1 OK Orion                          ej start         
               Christofer Nyberg          13 FK Åsen                           ej start         
        (0698) Rickard Svensson            1 OK Vilse 87                       ej start         
               Christian Ericson           1 OK Vilse 87                       ej start         
        (0045) Linus Kaisajuntti          15 IFK Lidingö SOK                   ej start         
        (0188) Andreas Ferm               13 FK Göingarna                      ej start         
        (1012) Joakim Ferm                13 FK Göingarna                      ej start         
               Martin Söderberg            1 OK Skogsfalken                    ej start         
               Magnus Thörnblad            1 FK Vittus                         ej start         



H20  (3)            7400 m                               

    1   (0963) Henrik Svenningsson         1 OK Vilse 87                          44.57 G       
    2          Matts Tenland              13 Andrarums IF                         50.59 S       

        (1134) Marcus Thörn                1 OK Vilse 87                         Felst.         



H18  (3)            6190 m                               

    1   (0730) Magnus Saager               1 Ronneby OK                           41.13 G       
    2   (1203) Erik Nilsson                1 Stigmännen-Karlshamns OK             53.50 S       
    3          Per Holmberg                1 Ronneby OK                           60.35 B       



H16  (15)           5090 m                               

    1          Markus Svensson            13 Pan-Kristianstad                     28.57         
    2          Niklas Thörn                1 OK Vilse 87                          33.20         
    3          Emil Ingvarsson             1 OK Vilse 87                          33.32         
    4          Linus Larsson              13 FK Göingarna                         34.01         
    5          Erik Lund                  13 OK Gynge                             34.22         
    6          Linus Bentzer               1 OK Vilse 87                          34.28         
    7          Daniel Svenningsson         1 OK Vilse 87                          36.12         
    8          Andreas Kristensson        13 OK Torfinn                           36.21         
    9          Tommy Garting               1 FK Vittus                            36.25         
   10          Gustav Petersson            1 Ronneby OK                           37.22         
   11          Jakob Lööf                 13 Pan-Kristianstad                     37.40         
   12          Emil Fager                  1 FK Vittus                            41.42         
   13          Johan Fredriksson           1 OK Vilse 87                          43.13         
   14          Viktor Henmyr               1 OK Vilse 87                          52.48         

               Erik Linde                 17 OK Linné                          ej start         



H14  (19)           4120 m                               

    1          Patrik Karlsson            14 Växjö OK                             23.04         
    2          Mikael Kristensson         13 OK Torfinn                           25.05         
    3          Oscar Gustafsson           14 Jönköpings OK                        26.43         
    4          Ola Nyberg                 13 Pan-Kristianstad                     26.44         
    5          Dennis Hansson              1 OK Skogsfalken                       27.02         
    6          Olof Nilsson                1 Ronneby OK                           30.17         
    7          Tim Björkman                1 OK Vilse 87                          31.12         
    8          Rasmus Leo                 14 OK Stigen                            32.38         
    9          Linus Pilblad               1 OK Skogsfalken                       33.17         
   10          Emil Göransson              1 OK Vilse 87                          34.10         
   11          Erik Karlsson              13 Hässleholms OK                       37.10         
   12          Fredrik Nilsson            13 OK Torfinn                           39.41         
   13          Lucas Larsson              13 FK Göingarna                         43.18         
   14          Mattias Fredriksson         1 OK Vilse 87                          47.24         
   15          Henrik Lundqvist           13 OK Gynge                             53.36         
   16          Pelle Hansson-Lustig        1 Stigmännen-Karlshamns OK             59.00         
   17          Johan Åkesson               1 Stigmännen-Karlshamns OK             69.21         

               Henrik Svilling             1 FK Vittus                         ej start         
               Niclas Tjernlund            1 OK Vilse 87                       ej start         



H12  (16)           3140 m                               

    1          Lukas Petersson             1 Ronneby OK                           20.52         
    2          Johannes Nyberg            13 FK Åsen                              21.03         
    3          Axel Widerberg              1 OK Skogsfalken                       23.40         
    4          Christoffer Lindgren       14 OK Älme                              23.54         
    5          Fredric Gustafsson         14 Jönköpings OK                        25.21         
    6          Rikard Sjöholm             13 Ringsjö OK                           25.47         
    7          Thom Barbus                 1 OK Dacke                             26.06         
    8          Erik Folkesson-Blom        14 OK Älme                              27.37         
    9          Johan Lundqvist            13 OK Gynge                             27.45         
   10          Nils Lund                  13 OK Gynge                             29.12         
   11          Jon Nilsson                 1 Ronneby OK                           33.33         
   12          Anders Rosén                1 Stigmännen-Karlshamns OK             34.59         
   13          Carl-Anton Ingmarsson       1 OK Vilse 87                          37.54         
   14          Carl Ohrlander             13 Pan-Kristianstad                     40.07         
   15          Jon Henriksson              1 OK Skogsfalken                       57.57         

               Robert Tjernlund            1 OK Vilse 87                       ej start         



H10  (9)            2260 m                               

    1          Johan Kristensson          13 OK Torfinn                           15.50         
    2          Felix Larsson               1 OK Skogsfalken                       17.17         
    3          Johan Ekelöv               13 Ringsjö OK                           18.13         
    4          Emil Henmyr                 1 OK Vilse 87                          19.09         
    5          Simon Smedberg              1 OK Skogsfalken                       20.44         
    6          André Nilsson              13 FK Åsen                              24.47         
    7          Johan Wihlborg              1 OK Vilse 87                          24.52         
    8          Gunnar Rolander            13 Pan-Kristianstad                     29.07         

               Jacob Wåhlin                1 OK Skogsfalken                      Felst.         



D60  (8)            3510 m                               

    1          Kerstin Henmyr              1 OK Vilse 87                          40.49 G       
    2          Karin Widerberg             1 OK Skogsfalken                       48.22 S       
    3          Gullan Almqvist            14 OK Älme                              52.49 S       
    4          Eva Blomqvist               1 OK Skogsfalken                       57.51 S       
    5          Ulli Andersson              1 OK Orion                             62.00 B       
    6          Gunborg Carlsson           13 OK Gynge                             69.25         

               Inga Jönsson               13 Lunds OK                            Felst.         
               Clarie Ek                  13 Pan-Kristianstad                    Felst.         



D55  (11)           3510 m                               

    1          Berit Byström              14 OK Virdarna                          36.43 G       
    2          Marianne Bligård            1 OK Vilse 87                          37.22 G       
    3          Ulla Ling                  14 IK Hakarpspojkarna                   46.12 S       
    4          Brita Dahlberg             13 Hässleholms OK                       52.42 B       
    5          Margareta Svensson         13 Härlövs IF                           53.38 B       
    6          Inga-Lill Henriksson       14 OK Älme                              56.25         
    7          Elisabeth Ramhult           7 FK Friskus-Varberg                   63.54         
    8          Solbritt Gustafsson        14 OK Virdarna                          64.25         
    9          Gunilla Lagerlöf            1 Stigmännen-Karlshamns OK             75.00         

               Ingrid Nilsson              1 Ronneby OK                          Felst.         
               Eva Åberg                  13 Frosta OK                         ej start         



D50  (12)           3510 m                               

    1          Margaretha Svensson         1 OK Vilse 87                          28.34 G       
    2          Bodil Hermansson           13 OK Gynge                             30.02 G       
    3          Lena Söderberg              1 OK Skogsfalken                       31.38 G       
    4          Britt-Mari Karlsson        14 Växjö OK                             32.55 S       
    5          Monica Påhlstorp           14 Emmaboda Verda OK                    34.26 S       
    6          Bigge Bengtsson             1 Stigmännen-Karlshamns OK             35.09 S       
    7          Gunnel Månsson              1 OK Vilse 87                          36.15 S       
    8          Karin Persson              13 OK Tyringe                           38.01 S       
    9          Margret Carlsson            1 OK Skogsfalken                       43.50 B       
   10          Ingalill Nilsson            1 Stigmännen-Karlshamns OK             49.41         
   11          Karin Modig                13 Frosta OK                            50.44         

               Maria Berglund              1 OK Vilse 87                         Felst.         



D45  (9)            3960 m                               

    1          Eva Bergstrand              1 OK Vilse 87                          32.45 G       
    2          Siv Larsson                14 Växjö AIS                            41.37 S       
    3          Stella Lindqvist           14 OK Älme                              41.49 S       
    4          Karin Nilsson              13 Lunds OK                             42.47 S       
    5          Åsa Svensson               13 Pan-Kristianstad                     43.00 S       
    6          Arja Ingvarsson             1 OK Vilse 87                          47.09 B       
    7          U-B Norström Ottosson       3 Stora Tuna IK                        51.47         
    8          Maria Strindhagen           1 FK Vittus                            61.01         
    9          Lidy Grange                   Farum OK                   DEN       83.49         



D40  (14)           3960 m                               

    1          Ann-Christin Nero           1 Ronneby OK                           25.38 G       
    2          Agneta Erfors              13 OK Torfinn                           27.26 G       
    3          Eva Folkesson Lööf         13 Pan-Kristianstad                     28.33 G       
    4          Kerstin Tjernlund           1 OK Vilse 87                          29.34 S       
    5          Elisabeth Strandhagen       6 Göteborg-Majorna OK                  32.12 S       
    6          Eva Rutberg                13 Hässleholms OK                       32.30 S       
    7          Lotta Gertsson             13 Rävetofta OK                         33.53 S       
    8          Birgitta Nilsson            1 Stigmännen-Karlshamns OK             41.26         
    9          Ingalill Olsson             1 OK Orion                             43.16         
   10          Britt Thörn                 1 OK Vilse 87                          43.37         
   11          Eva Rolander               13 Pan-Kristianstad                     47.40         
   12          Eva Almqvist                1 FK Vittus                            59.37         

               Ingela Ekelöv              13 Ringsjö OK                          Felst.         
               Lena Henriksson             1 Ronneby OK                        ej start         



D35  (7)            4790 m                               

    1          Kerstin Arnesson            1 OK Skogsfalken                       39.03 G       
    2          Eva Pettersson              1 OK Dacke                             41.09 G       
    3          Åsa Wadensjö Leo           14 OK Stigen                            48.08 S       
    4          Katarina Henmyr             1 OK Vilse 87                          48.54 S       
    5          Christel Olsson            13 FK Åsen                              50.31 S       
    6          Lotta Berndtsson           13 Ringsjö OK                           63.54         

               Carina De Bourg             1 Ronneby OK                        ej start         



D21  (17)           5180 m                               

    1   (0062) Christina Smedberg          1 OK Skogsfalken                       32.25 G       
    2   (0227) Lina Persson                1 OK Skogsfalken                       33.17 G       
    3   (0017) Weronica Carlsson           1 OK Orion                             34.55 G       
    4   (0333) Frida Nero                  1 Ronneby OK                           39.27 S       
    5   (0039) Malin Svensson              1 OK Orion                             39.28 S       
    6          Birgitta Olsson             1 OK Skogsfalken                       41.57 S       
    7   (0429) Anna Olsson                 1 OK Skogsfalken                       41.58 S       
    8   (0500) Karin Lindqvist            14 Kalmar OK                            43.05 S       
    9          Maria Nilsson              15 Gustavsbergs IF                      43.26 S       
   10   (0343) Linda Petersson             1 OK Dacke                             43.30 S       
   11          Cecilia Rönnfjärd           1 Stigmännen-Karlshamns OK             44.34 S       
   12   (0213) Lina Svensson               1 OK Skogsfalken                       47.55 B       
   13   (0716) Marie Johansson             1 OK Dacke                             50.45         
   14          Ingrid Svantesdotter-L     13 FK Göingarna                         52.45         
   15          Anna Danielsson             1 Ronneby OK                           56.44         

               Mollie Lindell              1 OK Orion                          ej start         
               Ingrid Söderberg            1 OK Skogsfalken                    ej start         



D18  (13)           4790 m                               

    1   (0399) Sara Svensson              13 Pan-Kristianstad                     33.31 G       
    2   (0547) Emilia Nilsson             13 FK Göingarna                         33.53 G       
    3   (0383) Therese Gustavsson          1 Ronneby OK                           35.37 G       
    4   (0413) Lena Persson                1 OK Skogsfalken                       36.38 G       
    5   (0303) Lina Nero                   1 Ronneby OK                           37.52 G       
    6   (0636) Elin Neckén                14 OK Älme                              39.46 S       
    7   (0624) Cecilia Håkansson           1 OK Vilse 87                          42.53 S       
    8          Corinne Porter                USOF                       USA       49.38 B       
    9   (0631) Marlene Almqvist            1 FK Vittus                            53.40         
   10   (0733) Ulrika Nilsson             13 Lunds OK                             56.17         

        (0415) Charlotta Nilsson          13 FK Göingarna                        Felst.         
               Hanna Olsson               13 Lunds OK                            Felst.         
               Eleonore Andersson         13 Hässleholms OK                    ej start         



D16  (13)           4150 m                               

    1          Cajsa Nilsson               1 Stigmännen-Karlshamns OK             29.05         
    2          Anna Nilsson               13 FK Snapphanarna                      30.20         
    3          Andrea Erfors              13 OK Torfinn                           30.27         
    4          Åsa Järvholm                1 FK Vittus                            31.26         
    5          Maria Gustafsson           14 OK Älme                              32.34         
    6          Ida Karlsson               13 Hässleholms OK                       34.11         
    7          Elin Johansson             14 Alvesta SOK                          35.33         
    8          Linn Olsson                 1 OK Orion                             36.35         
    9          Anna Frantz                 1 Stigmännen-Karlshamns OK             36.48         
   10          Lina Svensson               1 Stigmännen-Karlshamns OK             43.36         
   11          Lena Bengtsson              1 OK Vilse 87                          56.58         
   12          Jenny Eigert                1 OK Dacke                             57.58         

               Emelie Andersson           13 Hässleholms OK                    ej start         



D14  (11)           3740 m                               

    1          Louise Borg                13 FK Åsen                              29.32         
    2          Emma Ingmarsson             1 OK Vilse 87                          32.52         
    3          Agnes Söderlund            13 Tormestorps IF                       33.19         
    4          Elin Ottosson               3 Stora Tuna IK                        36.11         
    5          Susanne De Bourg            1 Ronneby OK                           39.13         
    6          Linn Kaisajuntti            1 OK Skogsfalken                       40.14         
    7          Ida Johansson               1 Stigmännen-Karlshamns OK             41.51         
    8          Ida Olsson                  1 OK Orion                             45.18         
    9          Elise Wåhlin                1 OK Skogsfalken                       51.25         

               Elin Folkesson-Blom        14 OK Älme                             Felst.         
               Malin Johansson             1 Stigmännen-Karlshamns OK          ej start         



D12  (7)            3140 m                               

    1          Nathalie Kidebäck           1 OK Skogsfalken                       24.46         
    2          Mia Kaisajuntti             1 OK Skogsfalken                       25.13         
    3          Lisa Pettersson             1 OK Dacke                             27.58         
    4          Malin Nyberg               13 Pan-Kristianstad                     28.10         
    5          Rebecka Olsson              1 OK Skogsfalken                       32.26         
    6          Sandra Nilsson             13 FK Åsen                              46.54         
    7          Nilla Hansson-Lustig        1 Stigmännen-Karlshamns OK             64.29         



D10  (16)           2260 m                               

    1          Anna Gustafsson            14 Jönköpings OK                        14.18         
    2          Frida Gustafsson           14 Jönköpings OK                        14.53         
    3          Maja Söderlund             13 Tormestorps IF                       15.55         
    4          Amanda Leo                 14 OK Stigen                            17.58         
    5          Märtha Kaisajuntti          1 OK Skogsfalken                       18.14         
    6          Elin Strandhagen            6 Göteborg-Majorna OK                  21.21         
    7          Jenny Janslätt-Axelsson     6 Tolered-Utby OL                      22.15         
    8          Sara Widesjö                1 Stigmännen-Karlshamns OK             23.02         
    9          Hanna Wåhlin                1 OK Skogsfalken                       26.58         
   10          Maja Pettersson             1 OK Dacke                             29.31         
   11          Sanna Rosén                 1 Stigmännen-Karlshamns OK             30.40         
   12          Agnes Olsson               13 Lunds OK                             34.15         
   13          Hanna Hansson-Lustig        1 Stigmännen-Karlshamns OK             34.25         

               Johanna Davis               1 Ronneby OK                        ej start         
               Camilla Nilsson            13 OK Torfinn                        ej start         
               Anna Linde                 17 OK Linné                          ej start         



INSKOLNING  (27)    1500 m                               

               Anton Nilsson               1 OK Orion                             Godk.         
               Fredrik Berndtson          13 Ringsjö OK                           Godk.         
               Tobias Nilsson              1 OK Skogsfalken                       Godk.         
               Julia Svensson             13 OK Torfinn                           Godk.         
               Oskar Björk                14 OK Älme                              Godk.         
               Oskar Henmyr                1 OK Vilse 87                          Godk.         
               Jens Skog                  14 Växjö OK                             Godk.         
               Erik Åkesson                1 Stigmännen-Karlshamns OK             Godk.         
               Oscar Andersson            13 OK Gynge                             Godk.         
               Emma Bergman                1 Stigmännen-Karlshamns OK             Godk.         
               Agnes Leo                  14 OK Stigen                            Godk.         
               Andreas Hansson             1 OK Vilse 87                          Godk.         
               Edwin Smedberg              1 OK Skogsfalken                       Godk.         
               Moa Wåhlin                  1 OK Skogsfalken                       Godk.         
               Sandra Berntsson           13 Ringsjö OK                           Godk.         
               Sofie Isaksson             13 Ringsjö OK                           Godk.         
               Mia Isaksson               13 Ringsjö OK                           Godk.         
               Albin Ingmarsson            1 OK Vilse 87                          Godk.         
               Edrin Karlsson             15 Väsby OK                             Godk.         
               Edvin Ingmarsson            1 OK Vilse 87                          Godk.         
               Arvid Widberg              15 Väsby OK                             Godk.         
               Anna Andersson              1 OK Orion                             Godk.         
               Matilda Arnesson            1 OK Skogsfalken                       Godk.         
               Samuel Giselsson            1 Ronneby OK                           Godk.         

               Henrik Johannesson          1 Ronneby OK                          Felst.         
               Ebba Nilsson                1 OK Orion                            Felst.         
               Linnéa Rosén                1 Stigmännen-Karlshamns OK          ej start         



Öppen 3  (9)        4610 m                               

    1          Patrik Wåhlin               1 OK Skogsfalken                       44.12 B       
    2          Berit Lindahl              14 Alvesta SOK                          63.01         
    3          Catarina Borgqvist            Klubblös                            112.13         
    4          Stefan Morin                1 OK Skogsfalken                      116.12         

               Olof Åsheden               14 Växjö AIS                           Felst.         
               Ulf Nilsson                 1 OK Skogsfalken                      Felst.         
               Helena Fredriksson          1 OK Vilse 87                         Felst.         
               Åsa Gripner Båvemark          Hällevik                            Felst.         
               Bjarne Bülow                  Klubblös                            Felst.         



Öppen 4  (15)       3740 m                               

    1          Lars Magnusson             13 Hässleholms OK                       34.12 B       
    2          Lars Thörngren              1 Ronneby OK                           40.16 B       
    3          Kicki Järvholm              1 FK Vittus                            42.31 B       
    4          Emma Cederberg              1 OK Skogsfalken                       44.00 B       
    5          Birgitta Nilsson           13 FK Snapphanarna                      48.54         
    6          Kjell Persson              14 OK Älme                              48.57         
    7          Christina Månsson          13 Härlövs IF                           50.16         
    8          Marie Borg                 13 FK Åsen                              50.30         
    9          Lisa Nilsson               13 OK Torfinn                           51.19         
   10          Bo Karlsson                 1 OK Skogsfalken                       51.55         
   11          Christel Nilsson           14 OK Älme                              55.17         
   12          Ulla Folkesson             13 FK Göingarna                         56.50         
   13          Ingrid Ericsson             1 Stigmännen-Karlshamns OK             57.01         
   14          Pia Gruvberger              1 OK Orion                             57.11         
   15          Tobias Jönsson                DH:s väg 5J                          74.39         



Öppen 5  (10)       4150 m                               

    1          Lena Söderlund             13 Tormestorps IF                       31.20 B       
    2          Roger Olsson               13 Andrarums IF                         32.57 B       
    3          Roger Nilsson              13 FK Åsen                              35.02 B       
    4          Genevieve Graves            1 Stigmännen-Karlshamns OK             36.40 B       
    5          Lars Svensson               1 Stigmännen-Karlshamns OK             38.49 B       
    6          Thore Månsson              13 Härlövs IF                           40.22 B       
    7          Kåre Boberg                   Vaggeryds SOK                        43.27         
    8          Bengt Ivarsson             13 OK Tyringe                           47.30         
    9          John-Peter Wåhlin           1 OK Skogsfalken                       50.54         
   10          Rolf Folkesson             13 FK Göingarna                         56.24         



Öppen 6  (6)        5090 m                               

    1          Gunnar Nilsson             13 Härlövs IF                           43.06 B       
    2          Lennart Johannesson         1 Stigmännen-Karlshamns OK             56.34 B       
    3          Kristin Lindberg           13 Lunds OK                             68.07         

               Lennart Andersson          13 FK Åsen                             Felst.         
               Erik Svärd                 13 FK Åsen                             Felst.         
               Lars Axelsson               6 Tolered-Utby OL                     Felst.         



Öppen 7  (26)       3510 m                               

    1          Lisel Arvidsson            14 Växjö OK                             27.24 B       
    2          Lars Saager                 1 Ronneby OK                           30.56 B       
    3          Sten Johansson              1 OK Skogsfalken                       32.09 B       
    4          Pernilla Larsson            1 OK Skogsfalken                       35.25 B       
    5          Mia Andersson              13 OK Gynge                             40.00         
    6          Lars-Åke Stridh            13 Hässleholms OK                       40.47         
    7          Edor Oscarsson             14 Växjö AIS                            41.13         
    8          Dan Sjöholm                13 Ringsjö OK                           41.54         
    9          Ingvar Persson             13 OK Tyringe                           42.00         
   10          Jessica Nilsson            14 OK Älme                              43.07         
   11          Sonny Ericsson              1 Stigmännen-Karlshamns OK             44.35         
   12          Anna Nilsson               13 Pan-Kristianstad                     44.40         
   13          Yvonne Kalén               13 Ringsjö OK                           46.45         
   14          Hanna Månsson               1 OK Vilse 87                          47.24         
   15          Ida Svensson               13 OK Torfinn                           47.32         
   16          Evelina Svensson           13 OK Torfinn                           47.42         
   17          Sture Roos                 13 Pan-Kristianstad                     48.24         
   18          Görel Skoog                14 Växjö OK                             50.21         
   19          Ulla Hjalmarsson           13 Hässleholms OK                       53.15         
   20          Curt Hjalmarsson           13 Hässleholms OK                       54.35         
   21          Peter Larsson                 Laholm OK                            54.53         
   22          Evy Roos                   13 Pan-Kristianstad                     57.37         
   23          Gunnar Karlsson             1 Ronneby OK                           74.03         
   24          Åke Nilsson                14 Växjö AIS                            79.21         
   25          Erik Bergman                1 Stigmännen-Karlshamns OK             84.45         
   26          Ann-Mari Persson           14 Växjö OK                            101.08         



Öppen 8  (17)       5520 m                               

    1          Simon Svensson             13 Pan-Kristianstad                     34.22 B       
    2          Anders Zederin                IFK Göteborg                         34.25 B       
    3          Håkan Jönsson               1 OK Skogsfalken                       37.03 B       
    4          Jonas Nyström                 IS Kullen                            38.03 B       
    5          Lars Söderlund             13 Tormestorps IF                       38.09 B       
    6          Ola Carlsson                  Köping-Kolsva OK                     39.28 B       
    7          Per Wikström               13 Hästveda OK                          41.21 B       
    8          Jan-Inge Martinsson         1 OK Skogsfalken                       42.51 B       
    9          Magnus Gruvberger           1 OK Orion                             43.36 B       
   10          Carina Gustafsson          13 OK Gynge                             47.13         
   11          Therese Svensson            1 OK Dacke                             47.14         
   12          Andre Kullberg                Klubblös                             51.34         
   13          Per Andersson              13 OK Gynge                             52.13         
   14          Tom Lindberg               13 Lunds OK                             57.48         
   15          Lena Norrman                  IS Kullen                            59.08         
   16          Jan Nilsson                13 FK Snapphanarna                      66.30         

               Johan Modig                13 Pan-Kristianstad                  ej start         



Öppen 9  (4)        7400 m                               

    1          Patric Nilsson              1 OK Orion                             43.15 B       
    2          Håkan Axelsson             13 FK Göingarna                         54.13 B       
    3          Anders Jönsson             13 FK Åsen                              60.02         
    4          Per Jensen                 13 Malmö OK                             65.09