DM klassisksö 2001-08-26 21:02
Resultatskapad av OE2001 Sverige © Stephan Krämer 2001

   Pl     Rank Namn                      År   Dst Klubb                          Tid Tvlmärke 



H75  (4)       2820 m                      

    1          Erik Gummesson            21     1 Skogsvandrarna             1:09:26 G        
    2          Gunnar Karlsson           26     1 Ronneby OK                 1:17:40 S        
    3          Erik Bergman              25     1 Stigmännen-Karlshamn OK    1:21:13 S        

               Anton Bergqvist           26     1 OK Dacke                    Felst.          



H70  (3)       3650 m                      

    1          Leo Gustavsson            27     1 Ronneby OK                   51:31 G        
    2          Sven Svensson             31     1 FK Vittus                    55:31 G        
    3          Lars Thörngren            30     1 Ronneby OK                   59:07 S        



H65  (4)       3950 m                      

    1          Karl-Erik Nilsson         35     1 OK Vilse 87                  48:40 G        
    2          Sven Lundberg             32     1 FK Vittus                    53:30 G        
    3          Göte Nilsson              36     1 Ronneby OK                   54:16 S        
    4          Helmer Nilsson            36     1 OK Dacke                     56:02 S        



H60  (8)       4400 m                      

    1          Rune Bengtsson            38     1 Ronneby OK                   48:57 G        
    2          Sven Gyberg               39     1 OK Skogsfalken               50:45 G        
    3          Roland Ekelöf             37     1 Stigmännen-Karlshamn OK      53:21 G        
    4          Owe Svensson                     1 OK Orion                   1:03:32 S        
    5          Mats Lundström            41     1 FK Vittus                  1:04:46 S        
    6          Göran Folkesson           37     1 Ronneby OK                 1:06:21 S        

               Karl-Erik Johansson       39     1 OK Dacke                    Felst.          
               Leif Sjögren              37     1 OK Orion                  ej start          



H55  (12)      5200 m                      

    1          Björn Linnersjö           42     1 OK Orion                     51:07 G        
    2          Tommy Olsson              46     1 OK Dacke                     51:08 G        
    3          Per Engkvist              46     1 Ronneby OK                   52:41 G        
    4          Rudi Olvenmyr             45     1 FK Vittus                    54:38 G        
    5          Lennart Erlandsson        42     1 Ronneby OK                   57:18 G        
    6          Kjell Månsson             42     1 Ronneby OK                   59:30 S        
    7          Ronny Carlsson            43     1 OK Skogsfalken             1:07:36 S        
    8          Lars-Erik Enarsson        44     1 OK Dacke                   1:10:41 S        
    9          Leif Ingemarsson          46     1 FK Vittus                  1:18:34          
   10          Erling Samuelsson         44     1 OK Vilse 87                1:25:45          
   11          Rolf Anglert              42     1 OK Orion                   1:32:54          

               Ove Söderström            42     1 OK Dacke                    Felst.          



H55 MOTION  (1 3900 m                      

    1          Gunnar Johansson          42     1 OK Orion                     56:23 S        



H50  (13)      5470 m                      

    1          Jörgen Nilsson            50     1 Ronneby OK                   53:22 G        
    2          Nils-Arne Håkansson       50     1 Stigmännen-Karlshamn OK      58:15 G        
    3          Lars Svensson             50     1 OK Vilse 87                  59:34 G        
    4          Karl-Axel Engström        51     1 OK Orion                   1:02:09 S        
    5          Rolf Andréasson           49     1 OK Skogsfalken             1:02:13 S        
    6          Bo Johansson              50     1 OK Vilse 87                1:02:24 S        
    7          Anders Wetterling         47     1 Stigmännen-Karlshamn OK    1:06:16 S        
    8          Christer Nilsson          51     1 FK Vittus                  1:10:08 S        
    9          Anders Henriksson                1 OK Skogsfalken             1:10:21 S        
   10          Sven-Olle Söderberg       50     1 OK Skogsfalken             1:10:29 S        
   11          Bert-Inge Green           48     1 Stigmännen-Karlshamn OK    1:15:40 S        
   12          Anders Persson            51     1 OK Vilse 87                1:17:13 B        
   13          Rune Svensson             47     1 OK Vilse 87                1:19:34 B        



H45  (19)      6060 m                      

    1          Kent Törnkvist            53     1 Ronneby OK                   47:46 G        
    2          Kjell Nero                54     1 Ronneby OK                   50:49 G        
    3          Roger Thörn               55     1 OK Vilse 87                  51:00 G        
    4          Christer Kaisajuntti      54     1 OK Skogsfalken               55:07 S        
    5          Per-Arne Höög             56     1 OK Vilse 87                  55:21 S        
    6          Kenneth Fager             52     1 FK Vittus                  1:01:23 S        
    7          Anders Wiberg                    1 OK Skogsfalken             1:04:21 S        
    8          Lennart Smedenmark        52     1 Ronneby OK                 1:15:23          
    9          Leif Nilsson              54     1 OK Vilse 87                1:16:35          
   10          Per Svensson              54     1 Ronneby OK                 1:21:54          
   11          Bengt Strindhagen         52     1 FK Vittus                  1:27:06          
   12          Mats Magnusson            53     1 Stigmännen-Karlshamn OK    1:31:22          
   13          Bo Svilling               55     1 FK Vittus                  1:36:40          
   14          Ingmar Olsson             54     1 FK Vittus                  1:40:41          

               Olle Sjösäter             54     1 Ronneby OK                  Felst.          
               Bengt Palm                52     1 OK Vilse 87                 Felst.          
               Jonny Svensson            53     1 OK Vilse 87                 Felst.          
               Åke Ohlson                52     1 OK Skogsfalken            ej start          
               Mats Persson              52     1 OK Skogsfalken            ej start          



H45 MOTION  (2 4650 m                      

    1          Bengt Aspvall                    1 Ronneby OK                 1:14:27 S        

               Allan Garting             55     1 FK Vittus                 ej start          



H40  (15)      6610 m                      

    1          Thomas Henmyr             60     1 OK Vilse 87                  46:21 G        
    2   (0887) Göran Månsson             61     1 OK Dacke                     53:57 S        
    3          Ola Svensson              57     1 OK Orion                     54:37 S        
    4          Ingmar Olsson             57     1 OK Vilse 87                  58:29 S        
    5          Kent Olsson               58     1 OK Orion                     59:53 S        
    6          Örjan Christensson        59     1 OK Skogsfalken             1:01:37 S        
    7          Stefan Malmström          58     1 OK Orion                   1:02:14 S        
    8          Håkan Henmyr              58     1 OK Vilse 87                1:02:22 S        
    9          Tore Tjernlund            58     1 OK Vilse 87                1:02:59 S        
   10          Bo Svensson               58     1 FK Vittus                  1:03:16 S        
   11          Per-Ivan Engström         58     1 OK Orion                   1:04:31 S        
   12          Hans Inge Hansson         60     1 OK Vilse 87                1:13:28          
   13          Thommy Bergman                   1 Stigmännen-Karlshamn OK    1:19:54          
   14          Per Lindé                        1 Ronneby OK                 1:23:07          

               Inge Götesson             58     1 OK Dacke                    Felst.          



H35  (15)      6930 m                      

    1   (0140) Peter Wilhelmsson         65     1 OK Dacke                     45:39 G        
    2          Mats Andersson            64     1 OK Orion                     49:24 G        
    3          Lars Persson              64     1 OK Skogsfalken               51:42 S        
    4          Lars Carlsson             65     1 OK Orion                     52:47 S        
    5   (0307) Peter Andersson           62     1 OK Orion                     54:21 S        
    6          Sven Johansson            65     1 OK Orion                     59:50 S        
    7          Peter Olausson            63     1 OK Orion                   1:01:12 S        
    8          Anders Pettersson         65     1 OK Dacke                   1:01:48 S        
    9          Ulf Johansson             64     1 OK Dacke                   1:05:01 B        
   10          Sven Giselsson            62     1 Ronneby OK                 1:12:26          
   11          Per-Ola Andersson                1 Ronneby OK                 1:29:42          

               Jens Nilsson              65     1 OK Skogsfalken            ej start          
               Kent Adolfsson            64     1 Ronneby OK                ej start          
               Anders Berglund           62     1 OK Vilse 87               ej start          
               Torbjörn Åhman                   1 Ronneby OK                ej start          



H35 MOTION  (1 5310 m                      

    1          Anders Frisk              58     1 OK Orion                     57:26 S        



H21  (30)      13950 m                     

    1   (0014) Yuri Omelchenko           71     1 OK Orion                   1:30:53 G        
    2   (0022) Rikard Gunnarsson         78     1 OK Orion                   1:32:40 G        
    3   (0042) Niklas Bratt              67     1 OK Orion                   1:34:10 G        
    4   (0157) Torgny Lindström          73     1 Ronneby OK                 1:35:43 G        
    5   (0086) Magnus Granqvist          72     1 OK Orion                   1:38:38 G        
    6   (0076) Jon Engkvist              76     1 Ronneby OK                 1:39:55 G        
    7   (0511) Oskar Strindhagen         83     1 Ronneby OK                 1:40:54 G        
    8   (0070) Peter Svedin              74     1 OK Orion                   1:41:47 S        
    9   (0058) Pontus Jonsson            65     1 OK Orion                   1:43:55 S        
   10   (0181) Thomas Johannesson        67     1 Ronneby OK                 1:48:16 S        
   11   (1086) Daniel Sols               80     1 Ronneby OK                 1:57:49 S        
   12          Ola Söderberg             73     1 OK Skogsfalken             2:10:46 B        

        (0029) Jonas Pilblad             77     1 OK Skogsfalken              Felst.          
               Anders Blomqvist          66     1 OK Skogsfalken              Felst.          
        (0398) Ingemar Ericsson          74     1 Ronneby OK                  Felst.          
        (0542) Magnus Larsson            71     1 OK Dacke                    Felst.          
        (0953) Conny Söderström          66     1 OK Dacke                    Felst.          
        (0443) Martin Hogedal             0     1 OK Orion                    Felst.          
        (0547) Lars-Ola Larsson          67     1 OK Orion                    Felst.          
        (0513) Magnus Thuren             77     1 Ronneby OK                  Felst.          
               Stefan Bengtsson          67     1 OK Vilse 87                 Felst.          
        (0079) Christian Håkansson       74     1 Ronneby OK                  Felst.          
               Johan Bergstrand          71     1 OK Orion                    Felst.          
        (0026) Johan Håkansson           70     1 Ronneby OK                Ej godk.          
               Åke Larsson               69     1 Skogsvandrarna              maxtid          
        (0622) Fredrik Smedberg          67     1 OK Skogsfalken            ej start          
        (0322) Daniel Nilsson            78     1 OK Skogsfalken            ej start          
        (0302) Martin Granqvist           0     1 OK Orion                  ej start          
        (0482) Patrik Sjökvist           75     1 OK Orion                  ej start          
        (0033) Tobias Andersson          73     1 OK Orion                  ej start          



H21 MOTION  (3 5930 m                      

    1          Daniel Lavén                     1 Ronneby OK                   48:26 S        
    2          Jonas Johansson           69     1 OK Skogsfalken             1:20:07          
    3          Stefan Näsman                    1 Ronneby OK                 1:38:33          



H20  (12)      10350 m                     

    1   (0268) Per Andréasson            81     1 OK Skogsfalken             1:21:01 G        
    2   (0583) Oskar Håkansson           81     1 Ronneby OK                 1:23:08 G        
    3   (0860) Oskar Lindfors            81     1 OK Skogsfalken             1:23:21 G        
    4   (0716) Johan Svensson            82     1 OK Vilse 87                1:24:04 G        
    5   (0963) Henrik Svenningsson       82     1 OK Vilse 87                1:26:17 G        
    6   (1289) Daniel Smedenmark         82     1 Ronneby OK                 1:56:29 B        

        (0853) Anders Smedenmark         81     1 Ronneby OK                  Felst.          
        (1044) Kalle Ingvarsson          82     1 OK Vilse 87                 Felst.          
        (1134) Marcus Thörn              81     1 OK Vilse 87                 Felst.          
        (0665) Robert Andreasson         81     1 OK Skogsfalken              Felst.          
        (0554) Per-Åke Bligård           81     1 OK Vilse 87               ej start          
        (1393) Fredrik Nilsson           82     1 OK Vilse 87               ej start          



H18  (5)       7300 m                      

    1   (0730) Magnus Saager             84     1 Ronneby OK                   55:46 G        
    2   (1394) Nils Nedfors              83     1 OK Dacke                   1:05:12 S        
    3   (1199) Johan Höög                83     1 OK Vilse 87                1:08:10 S        
    4          Per Holmberg              83     1 Ronneby OK                 1:29:14          
    5   (1244) Robin Gunnarsson          84     1 OK Vilse 87                1:30:36          



H16  (12)      4960 m                      

    1          Gustav Strindhagen        86     1 FK Vittus                    36:40          
    2          Niklas Thörn              85     1 OK Vilse 87                  39:43          
    3          Emil Ingvarsson           85     1 OK Vilse 87                  46:16          
    4          Emil Fager                86     1 FK Vittus                    47:08          
    5          Gustav Petersson          86     1 Ronneby OK                   49:41          
    6          Tommy Garting             86     1 FK Vittus                    50:23          
    7          Daniel Svenningsson       85     1 OK Vilse 87                  54:53          
    8          Viktor Henmyr             86     1 OK Vilse 87                1:00:38          
    9          Mattias Olsson            86     1 FK Vittus                  1:11:18          
   10          Ola Johansson             85     1 OK Orion                   1:19:44          

               Johan Fredriksson         86     1 OK Vilse 87                 Felst.          
               Rasmus Olsson             85     1 OK Dacke                  ej start          



H14  (12)      4150 m                      

    1          Niclas Tjernlund          87     1 OK Vilse 87                  32:54          
    2          Johan Olausson            87     1 OK Orion                     36:32          
    3          Daniel Erlandsson         87     1 Stigmännen-Karlshamn OK      38:17          
    4          Dennis Hansson            88     1 OK Skogsfalken               38:35          
    5          Tom Olausson              88     1 OK Orion                     44:13          
    6          Linus Pilblad             87     1 OK Skogsfalken               44:31          
    7          Henrik Svilling           87     1 FK Vittus                    47:52          
    8          Tim Björkman              87     1 OK Vilse 87                  48:19          
    9          Robin Johansson           88     1 OK Skogsfalken               52:28          

               Olof Nilsson              88     1 Ronneby OK                  Felst.          
               Emil Göransson            88     1 OK Vilse 87               ej start          
               Mattias Fredriksson       87     1 OK Vilse 87               ej start          



H12  (15)      2980 m                      

    1          Lukas Petersson           89     1 Ronneby OK                   19:08          
    2          Christoffer Erlandsson    89     1 Stigmännen-Karlshamn OK      26:03          
    3          Fredrik Höög              89     1 OK Vilse 87                  26:45          
    4          Olof Sandgren             89     1 OK Orion                     27:19          
    5          Carl-Anton Ingmarsson     90     1 OK Vilse 87                  27:54          
    6          Erik Sedhed               90     1 FK Vittus                    28:01          
    7          Timofej Sibilev           90     1 Ronneby OK                   32:53          
    8          Jon Nilsson               90     1 Ronneby OK                   33:10          
    9          Anders Rosén              90     1 Stigmännen-Karlshamn OK      33:44          
   10          Axel Widerberg            89     1 OK Skogsfalken               33:50          
   11          Thom Barbus               89     1 OK Dacke                     33:59          
   12          Robert Tjernlund          89     1 OK Vilse 87                  34:43          
   13          Jon Henriksson            90     1 OK Skogsfalken               52:36          
   14          Oskar Blomqvist           90     1 Stigmännen-Karlshamn OK      57:10          

               Gustav Linde              89     1 Ronneby OK                  Felst.          



H10  (8)       2440 m                      

    1          Johan Wihlborg            91     1 OK Vilse 87                  16:47          
    2          Måns Sandgren             91     1 OK Orion                     18:02          
    3          Markus Johansson          92     1 FK Vittus                    19:19          
    4          Viktor Blomqvist          93     1 Stigmännen-Karlshamn OK      21:59          
    5          Emil Henmyr               91     1 OK Vilse 87                  22:30          
    6          Johan Engström                   1 OK Orion                     28:40          

               Simon Smedberg            93     1 OK Skogsfalken              Felst.          
               Eskil Christensson        91     1 OK Skogsfalken              Felst.          



D60  (4)       2820 m                      

    1          Kerstin Henmyr            36     1 OK Vilse 87                  50:03 G        
    2          Ulli Andersson            35     1 OK Orion                   1:00:03 S        
    3          Karin Widerberg           33     1 OK Skogsfalken             1:04:32 S        

               Eva Blomqvist             38     1 OK Skogsfalken              Felst.          



D55  (4)       3650 m                      

    1          Christina Båth            45     1 Ronneby OK                   59:40 G        
    2          Ingrid Nilsson            42     1 Ronneby OK                 1:01:45 G        
    3          Marianne Bligård          46     1 OK Vilse 87                1:02:37 G        
    4          Barbro Cassing            45     1 Ronneby OK                 1:19:59 S        



D50  (6)       3950 m                      

    1          Margaretha Svensson       50     1 OK Vilse 87                  41:13 G        
    2          Gunnel Månsson            51     1 OK Vilse 87                  51:25 S        
    3          Lena Söderberg            51     1 OK Skogsfalken               59:16 B        
    4          Siw Blomkvist             48     1 OK Vilse 87                1:16:12          
    5          Ann-Helen Linnersjö       50     1 OK Orion                   1:23:12          

               Barbro Engkvist           48     1 Ronneby OK                  Felst.          



D45  (5)       4120 m                      

    1          Eva Bergstrand            53     1 OK Vilse 87                  48:31 G        
    2          Annika Frantz             55     1 Stigmännen-Karlshamn OK    1:14:01          
    3          Arja Ingvarsson           56     1 OK Vilse 87                1:19:57          
    4          Ann-Charlotte Nedfors     52     1 OK Dacke                   1:41:36          

               Eva Karlsson              55     1 Stigmännen-Karlshamn OK   ej start          



D45 MOTION  (2 3360 m                      

    1          Kicki Järvholm            52     1 FK Vittus                    47:11 S        
    2          Maria Strindhagen         55     1 FK Vittus                  1:03:29 B        



D40  (5)       4120 m                      

    1          Ann-Christin Nero         57     1 Ronneby OK                   41:02 G        
    2          Kerstin Tjernlund         60     1 OK Vilse 87                  41:32 G        
    3          Birgitta Olsson           57     1 OK Skogsfalken               46:48 G        
    4          Lena Henriksson           60     1 Ronneby OK                   46:54 G        
    5          Britt Thörn               58     1 OK Vilse 87                  59:55 B        



D35  (8)       4400 m                      

    1          Eva Pettersson            66     1 OK Dacke                     42:44 G        
    2          Annika Josefsson          65     1 OK Dacke                     48:01 S        
    3          Åsa Andersson             66     1 OK Orion                     51:28 S        
    4          Katarina Henmyr           65     1 OK Vilse 87                  52:58 S        
    5          Lena Sandgren             62     1 OK Orion                     53:36 S        
    6          Maria Passby              62     1 Ronneby OK                 1:12:56          
    7          Eva Sedhed                64     1 FK Vittus                  1:44:10          

               Kerstin Arnesson          63     1 OK Skogsfalken            ej start          



D21  (20)      8150 m                      

    1   (0001) Cecilia Nilsson           66     1 OK Orion                   1:03:08 G        
    2   (0021) Jenny Wallsten            72     1 OK Orion                   1:09:04 G        
    3   (0227) Lina Persson              82     1 OK Skogsfalken             1:10:38 G        
    4   (0039) Malin Svensson            74     1 OK Orion                   1:12:15 S        
    5   (0017) Weronica Carlsson         71     1 OK Orion                   1:12:57 S        
    6   (0087) Maria Sibileva            68     1 Ronneby OK                 1:16:24 S        
    7   (0233) Sarah Olofsson            77     1 Ronneby OK                 1:25:30 S        
    8          Ulrika Hermansson         71     1 OK Orion                   1:29:19 S        
    9   (0343) Linda Petersson           75     1 OK Dacke                   1:31:13 B        
   10          Anna Danielsson           74     1 Ronneby OK                 1:59:56          

        (0062) Christina Smedberg        64     1 OK Skogsfalken              Felst.          
               Anna-Karin Jonsson        72     1 OK Orion                    Felst.          
               Cecilia Rönnfjärd         71     1 Stigmännen-Karlshamn OK     Felst.          
               Mollie Lindell            67     1 OK Orion                    Felst.          
               Anna Åhman                       1 Ronneby OK                  Felst.          
        (0331) Anna Andréasson           77     1 OK Skogsfalken            ej start          
        (0213) Lina Svensson             79     1 OK Skogsfalken            ej start          
        (0149) Sofia Olsson              81     1 OK Skogsfalken            ej start          
        (0333) Frida Nero                82     1 Ronneby OK                ej start          
               Anna-Maria Gustafsson     77     1 Ronneby OK                ej start          



D20  (8)       5470 m                      

    1   (0429) Anna Olsson               83     1 OK Skogsfalken               53:37 G        
    2   (0383) Therese Gustavsson        83     1 Ronneby OK                   56:46 G        
    3   (0413) Lena Persson              83     1 OK Skogsfalken               57:34 G        
    4   (0591) Annika Magnusson          84     1 Stigmännen-Karlshamn OK    1:04:08 S        
    5   (0303) Lina Nero                 84     1 Ronneby OK                 1:04:24 S        
    6   (0624) Cecilia Håkansson         83     1 OK Vilse 87                1:07:53 S        
    7   (0631) Marlene Almqvist          84     1 FK Vittus                  1:08:12 S        

               Ingrid Söderberg          82     1 OK Skogsfalken              Felst.          



D16  (9)       4130 m                      

    1          Louise Johansson          85     1 FK Vittus                    40:30          
    2          Åsa Järvholm              85     1 FK Vittus                    43:06          
    3          Linn Olsson               86     1 OK Orion                     43:17          
    4          Lena Bengtsson            86     1 OK Vilse 87                  45:38          
    5          Marie Madsen              86     1 Ronneby OK                   58:48          
    6          Jenny Eigert                     1 OK Dacke                   1:05:33          
    7          Lina Svensson             85     1 Stigmännen-Karlshamn OK    1:07:19          
    8          Amelie Sundahl            86     1 OK Dacke                   1:16:10          

               Anna Frantz               86     1 Stigmännen-Karlshamn OK     Felst.          



D14  (11)      3460 m                      

    1          Susanne Johansson         87     1 FK Vittus                    31:46          
    2          Linnea Ewö                87     1 OK Orion                     31:50          
    3          Ida Olsson                88     1 OK Orion                     34:23          
    4          Ida Johansson             88     1 Stigmännen-Karlshamn OK      39:55          
    5          Ingela Smedenmark         87     1 Ronneby OK                   40:20          
    6          Malin Johansson           88     1 Stigmännen-Karlshamn OK      43:54          
    7          Emma Ingmarsson           88     1 OK Vilse 87                  45:56          
    8          Emma Karlsson             88     1 Stigmännen-Karlshamn OK      54:23          
    9          Malin Passby              88     1 Ronneby OK                 1:01:49          
   10          Linn Kaisajuntti          88     1 OK Skogsfalken             1:06:52          
   11          Elise Wåhlin              88     1 OK Skogsfalken             1:08:58          



D12  (10)      2980 m                      

    1          Lina Blomqvist            90     1 Stigmännen-Karlshamn OK      26:04          
    2          Lisa Pettersson           90     1 OK Dacke                     26:52          
    3          Mia Kaisajuntti           90     1 OK Skogsfalken               27:57          
    4          Nathalie Kidebäck         89     1 OK Skogsfalken               28:44          
    5          Maria Ohlsson             90     1 FK Vittus                    30:06          
    6          Julia Frisk               89     1 OK Orion                     30:41          
    7          Rebecka Olsson            90     1 OK Skogsfalken               31:18          
    8          Denise Leandersson        89     1 OK Orion                     37:11          
    9          Emma Svensson             89     1 OK Orion                     39:43          

               Linnea Lindberg           90     1 OK Skogsfalken            ej start          



D10  (16)      2440 m                      

    1          Erika Johansson           91     1 OK Skogsfalken               19:59          
    2          Josefin Tjernlund         92     1 OK Vilse 87                  20:46          
    3          Johanna Erlandsson        93     1 Stigmännen-Karlshamn OK      20:55          
    4          Ellinor Tjernlund         92     1 OK Vilse 87                  22:47          
    5          Adina Strand                     1 OK Orion                     26:07          
    6          Märtha Kaisajuntti        91     1 OK Skogsfalken               26:36          
    7          Veronica Aspvall          91     1 Ronneby OK                   27:51          
    8          Maja Pettersson           92     1 OK Dacke                     29:09          
    9          Ottilia Sundahl           92     1 OK Dacke                     30:09          
   10          Hanna Wåhlin              92     1 OK Skogsfalken               33:47          
   11          Karin Smedenmark          91     1 Ronneby OK                   37:47          
   12          Johanna Davis              0     1 Ronneby OK                 1:02:43          

               Elaine Olausson           92     1 OK Orion                    Felst.          
               Anna Höög                 92     1 OK Vilse 87                 Felst.          
               Sanna Rosén               92     1 Stigmännen-Karlshamn OK     Felst.          
               Josefin Eigert            92     1 OK Dacke                  ej start          



INSKOLNING  (1 2230 m                      

               Simon Lindberg                   1 OK Skogsfalken               Godk.          
               Albin Ingmarsson          93     1 OK Vilse 87                  Godk.          
               Margrete Aspvall          93     1 Ronneby OK                   Godk.          
               Emma Bergman                     1 Stigmännen-Karlshamn OK      Godk.          
               Martina Thörn                    1 OK Skogsfalken               Godk.          
               Julia Smedenmark          95     1 Ronneby OK                   Godk.          
               Emmy Morin                       1 OK Skogsfalken               Godk.          
               Linnéa Rosén              94     1 Stigmännen-Karlshamn OK      Godk.          
               Amanda Lindberg                  1 OK Skogsfalken               Godk.          
               Moa Wåhlin                       1 OK Skogsfalken               Godk.          
               Emma Lindberg                    1 OK Skogsfalken               Godk.          



Öppen 2  (4)   2980 m                      

    1          Stefan Morin                     1 OK Skogsfalken               30:07 B        
    2          Pentti Fredriksson               1 OK Vilse 87                  42:42          
    3          Helena Fredriksson               1 OK Vilse 87                  42:54          
    4          Eva-Lisa Håkansson        54     1 Stigmännen-Karlshamn OK      54:42          



Öppen 5  (12)  4150 m                      

    1          Lars Saager               53     1 Ronneby OK                   42:12 B        
    2          Anne Johansson            67     1 OK Dacke                     44:44 B        
    3   (0453) Linda Ferm                 0     1 OK Orion                     48:42 B        
    4          Mats Ingvarsson           53     1 OK Vilse 87                  52:46 B        
    5          Mikael Svensson                  1 Stigmännen-Karlshamn OK      55:52 B        
    6          Ulf Persson                      1 OK Dacke                     58:02          
    7          Reino Josefsson           41     7 Falkenbergs OK             1:01:56          
    8          Therese Håkansson                1 OK Orion                   1:05:02          
    9          Patrik Wåhlin                    1 OK Skogsfalken             1:08:00          
   10          John-Peter Wåhlin         62     1 OK Skogsfalken             1:08:35          
   11          Lena Kindlund Wiberg             1 OK Skogsfalken             1:14:26          
   12          Anders Bladh                     1 Sölvesborgs OK             1:25:48          



Öppen 7  (6)   2820 m                      

    1          Leif Sandström                   1 Stigmännen-Karlshamn OK      55:02 B        
    2          Conny Johansson                  1 FK Vittus                    56:16 B        
    3          Bertil Svensson                    klubblös                   1:09:40 B        
    4          Madeleine Johansson              1 FK Vittus                  1:11:45 B        

               Gunilla Lagerlöf          43     1 Stigmännen-Karlshamn OK     Felst.          
               Arne Ahnlund                    14 Växjö AIS                   Felst.          



Öppen 9  (10)  6930 m                      

    1          Emil Andreasson                 14 Växjö OK                     53:25 B        
    2          Gustav Näsman                    1 Ronneby OK                 1:01:34 B        
    3          Johan Andersson                  1 OK Skogsfalken             1:06:12 B        
    4          Olof Ingemarsson                 1 FK Vittus                  1:06:30 B        
    5          Håkan Jönsson                    1 OK Skogsfalken             1:06:39 B        
    6          Golant Alexander                 1 Ronneby OK                 1:10:06 B        
    7          Johan Håkansson                  1 OK Orion                   1:11:19          
    8          Anders Zederin            64     6 IFK Göteborg               1:11:57          
    9          Lindha Hellner                  12 Almby IK                   1:21:44          

               Max Johansson                      klubblös                    Felst.          



Öppen 10  (8)  2230 m                      

    1          Oskar Henmyr              93     1 OK Vilse 87                  21:32 B        
    2          Anton Wiberg                     1 OK Skogsfalken               27:51 B        
    3          Jenny Sedhed                     1 FK Vittus                    29:30          
    4          Gorelova Lena                    1 Ronneby OK                   34:12          
    5          Golant Natalja                   1 Ronneby OK                   35:27          
    6          Edvin Smedberg                   1 OK Skogsfalken               39:58          
    7          Ylva Christensson                1 OK Skogsfalken               40:14          
    8          Malin Mattsson                   1 OK Skogsfalken             1:04:13