Havs-OL 2000-07-03ti 2000-07-04 00:03
Resultatskapad av OE2000 Sverige © Stephan Krämer 2000

   Pl Namn                    Dst Klubb                             Tid 



H65  (11)               3970 m                                   

    1 Sune Nilsson              7 Laholms IF                      49:55 
    2 Nils Henmyr               1 OK Vilse 87                     50:10 
    3 Karl-Erik Nilsson         1 OK Vilse 87                     53:47 
    4 Olle Nilsson              1 Stigmännen                      58:06 
    5 Nils-Erik Agneus          1 FK Vittus                       72:11 
    6 Inge Åkesson              1 Stigmännen                      82:06 
    7 Åke Nilsson              14 Växjö AIS                       85:42 
    8 Gunnar Bladh             14 OK Älme                         85:51 
    9 Alf Karlsson             14 Lessebo OK                     101:26 

      Sven Svensson             1 FK Vittus                      Felst. 
      Sven Lundberg             1 FK Vittus                      Felst. 



H60  (14)               3970 m                                   

    1 Bertil Lööf              13 Pan-Kristianstad                36:55 
    2 Kennerth Gustafsson      14 OK Virdarna                     40:58 
    3 Göte Nilsson              1 Ronneby OK                      41:20 
    4 Sven Gyberg               1 OK Skogsfalken                  41:44 
    5 Rune Bengtsson            1 Ronneby OK                      43:06 
    6 Peo Bengtsson            13 Pan-Kristianstad                44:44 
    7 Roland Ekelöf            14 Värend Gn                       47:57 
    8 Hubert Hugosson          13 OK Gynge                        50:00 
    9 Anders Janzon             1 OK Vilse 87                     51:12 
   10 Gustav Fredriksson        1 Ronneby OK                      64:57 
   11 Sten Johansson            1 OK Skogsfalken                  67:59 
   12 Stig Karlsson             1 Ronneby OK                      69:22 
   13 Erik Persson             14 Växjö AIS                       71:50 

      Göran Folkesson           1 Ronneby OK                   ej start 



H55  (14)               5050 m                                   

    1 Stefan Larsson           14 OK Njudung                      45:12 
    2 Lennart Mauritsson        1 Ronneby OK                      45:27 
    3 Göran Bengtsson           7 IK Trenne                       49:18 
    4 Åke Ekstrand              1 Stigmännen                      51:27 
    5 Bengt Bergkvist           1 Stigmännen                      51:47 
    6 Waste Byström            14 OK Virdarna                     54:37 
    7 Leif Lindström           14 Nybro OK                        56:30 
    8 Torgny Jonsson           14 Växjö AIS                       68:33 
    9 Kjell Månsson             1 Ronneby OK                      72:38 
   10 Ronny Carlsson            1 OK Skogsfalken                  73:31 
   11 Göran Persson            14 FK Finn                         74:20 
   12 Sven Jonasson             1 OK Skogsfalken                  75:16 

      Jan Dahlberg             13 Hässleholms OK                 Felst. 
      Lars Svensson             1 Stigmännen                   ej start 



H50  (16)               5390 m                                   

    1 Conny Berggren           14 Växjö AIS                       51:12 
    2 Sven-Olof Larsson        14 Växjö AIS                       53:54 
    3 Lars Svensson             1 OK Vilse 87                     57:57 
    4 Jörgen Nilsson            1 Ronneby OK                      60:13 
    5 Kaj Nilsson               1 OK Orion                        60:46 
    6 Rune Svensson             1 OK Vilse 87                     64:32 
    7 Bengt Sörensen           14 OK Berget                       64:36 
    8 Göran Rundgren           14 Lessebo OK                      65:49 
    9 Nils-Arne Håkansson       1 Stigmännen                      66:24 
   10 Rolf Andréasson           1 OK Skogsfalken                  66:56 
   11 Gert Olsson              13 OK Silva                        72:48 
   12 Sven-Olle Söderberg       1 OK Skogsfalken                  73:21 
   13 Bo Johansson              1 OK Vilse 87                     73:31 
   14 Jan Nilsson              13 FK Snapphanarna                 86:33 

      Anders Wetterling         1 Stigmännen                     Felst. 
      Thomas Johansson          1 Stigmännen                     Felst. 



H45  (26)               5960 m                                   

    1 Jan Svensson              1 OK Skogsfalken                  47:17 
    2 Per Nilsson               1 Stigmännen                      52:29 
    3 Roger Thörn               1 OK Vilse 87                     53:11 
    4 Lennart Smedenmark        1 Ronneby OK                      55:35 
    5 Jonny Svensson            1 OK Vilse 87                     56:05 
    6 Hans Ekberg              20 Trollhättans SOK                57:13 
    7 Bengt Strindhagen         1 FK Vittus                       58:31 
    8 Lars Ekberg              20 Trollhättans SOK                59:01 
    9 Bengt Palm                1 OK Vilse 87                     59:35 
   10 Kenneth Fager             1 FK Vittus                       60:50 
   11 Jan Wahlström            15 Snättringe Sk                   61:52 
   12 Christer Nilsson          1 FK Vittus                       65:42 
   13 Ulf Pettersson            6 Kungälvs OK                     66:43 
   14 Johan Ryberg              1 Stigmännen                      67:21 
   15 Kenneth Larsson           1 OK Skogsfalken                  68:36 
   16 Leif Nilsson              1 OK Vilse 87                     72:19 
   17 Mats Magnusson            1 Stigmännen                      75:31 
   18 Anders Persson           13 Pan-Kristianstad                77:54 
   19 Ingmar Olsson             1 FK Vittus                       85:38 
   20 Rolf Ohrlander           13 Pan-Kristianstad                93:24 
   21 Mats Persson              1 OK Skogsfalken                 100:58 

      Allan Garting             1 FK Vittus                    ej start 
      Anders Persson            1 OK Vilse 87                  ej start 
      Gert Nyberg              13 FK Göingarna                 ej start 
      Thomas Almqvist           1 FK Vittus                    ej start 
      Christian Fürst          14 Växjö OK                     ej start 



H40  (11)               6400 m                                   

    1 Thomas Henmyr             1 OK Vilse 87                     45:46 
    2 Tore Tjernlund            1 OK Vilse 87                     47:44 
    3 Per-Arne Höög             1 OK Vilse 87                     51:38 
    4 Inge Götesson             1 OK Dacke                        53:15 
    5 Ingmar Olsson             1 OK Vilse 87                     54:13 
    6 Ingmar Ekelöv            13 Ringsjö OK                      59:22 
    7 Hans Inge Hansson         1 OK Vilse 87                     61:31 
    8 Tommy Bergman            13 OK Gynge                        70:54 
    9 Håkan Henmyr              1 OK Vilse 87                     72:13 

      Örjan Christensson        1 OK Skogsfalken               ullföljt 
      Magnus Gruwberger         1 OK Orion                     ej start 



H35  (6)                6900 m                                   

    1 Stefan Johansson         20 Trollhättans SOK                56:33 
    2 Håkan Schmidt            20 Trollhättans SOK                57:49 
    3 Lasse Lundquist          14 Nybro OK                        62:44 
    4 Peter Olausson            1 OK Orion                        66:53 
    5 Per Andén                13 Hässleholms OK                  69:29 

      Micke Wallström          16 OK Måsen                     ej start 



H21  (39)               7880 m                                   

    1 Jonas Pilblad             1 OK Skogsfalken                  45:45 
    2 Martin Söderberg          1 OK Skogsfalken                  49:03 
    3 Daniel Nilsson            1 OK Skogsfalken                  52:59 
    4 Linus Kaisajuntti        15 IFK Lidingö SOK                 53:13 
    5 Oskar Strindhagen         1 Ronneby OK                      53:38 
    6 Magnus Larsson            1 OK Dacke                        54:58 
    7 Per Andréasson            1 OK Skogsfalken                  55:18 
    8 Per-Åke Bligård           1 OK Vilse 87                     55:46 
    9 Gustav Näsman             1 Ronneby OK                      57:21 
   10 Anders Håkansson          1 OK Orion                        57:44 
   11 Jens Nilsson              1 OK Skogsfalken                  59:20 
   12 Patrik Karlsson           1 Ronneby OK                      59:25 
   13 Johan Gyberg              1 OK Skogsfalken                  59:52 
   14 Erik Aamot               20 OK Skogshjortarna               60:03 
   15 Lars Persson              1 OK Skogsfalken                  61:59 
   16 Henrik Svenningsson       1 OK Vilse 87                     63:17 
   17 Marko Karkulehto          1 OK Vilse 87                     63:22 
   18 Anders Blomqvist          1 OK Skogsfalken                  64:48 
   19 Patrik Gunnarsson        21 Västerås SOK                    65:19 
   20 Mats Andersson            1 OK Orion                        65:33 
   21 Christian Ahlström        9 Östersunds OK                   65:42 
   22 Johan Höög                1 OK Vilse 87                     69:26 
   23 Per-Gunnar Nilsson        1 OK Skogsfalken                  75:46 
   24 Ola Jönsson               1 OK Vilse 87                     76:43 
   25 Stefan Bengtsson          1 OK Vilse 87                     78:10 
   26 Johan Jacobsson           1 OK Orion                        78:49 
   27 Johan Bergstrand          1 OK Orion                        87:14 
   28 Lars-Ola Bligård          1 OK Vilse 87                     92:09 
   29 Stefan Johansson          6 Kungälvs OK                     98:58 
   30 Anders Gidenstam          6 Kungälvs OK                    118:26 

      Marcus Thörn              1 OK Vilse 87                    Felst. 
      Kalle Ingvarsson          1 OK Vilse 87                    Felst. 
      Martin Aamot             20 OK Skogshjortarna              Felst. 
      Ola Söderberg             1 OK Skogsfalken                 Felst. 
      Patrik Martner            6 Göteborg-Majorna OK            Felst. 
      Anders Berglund           1 OK Vilse 87                  ej start 
      Andreas Ottosson          1 OK Vilse 87                  ej start 
      Robert Andersson          1 Ronneby OK                   ej start 
      Daniel Grahn              1 OK Orion                     ej start 



H20  (6)                6900 m                                   

    1 Anders Smedenmark         1 Ronneby OK                      49:33 
    2 Robin Söderström          1 OK Orion                        54:14 
    3 Tobias Almqvist           1 FK Vittus                       57:44 

      Joakim Gunnarsson        13 Ringsjö OK                     Felst. 
      Henrik Ottosson           1 OK Skogsfalken                 Felst. 
      Johan Persson             1 OK Skogsfalken               ej start 



H18  (4)                6400 m                                   

    1 Daniel Smedenmark         1 Ronneby OK                      53:49 
    2 Ulrik Lang               14 Nybro OK                        58:15 
    3 Per Holmberg              1 Ronneby OK                      72:49 
    4 Sebastian Larsson         1 OK Skogsfalken                  76:47 



H16  (16)               4820 m                                   

    1 Jakob Lööf               13 Pan-Kristianstad                37:59 
    2 Niklas Thörn              1 OK Vilse 87                     40:15 
    3 Emil Ingvarsson           1 OK Vilse 87                     45:32 
    4 Erik Arvidsson            6 IK Stern                        45:35 
    5 Daniel Svenningsson       1 OK Vilse 87                     49:02 
    6 Emil Johansson            7 Halmstad OK                     50:14 
    7 Linus Bentzer             1 OK Vilse 87                     57:28 
    8 Tobias Eventorn          14 Nybro OK                        57:35 
    9 Robin Gunnarsson          1 OK Vilse 87                     62:52 
   10 Viktor Ekholm             1 Stigmännen                      63:23 
   11 Andreas Holmberg          6 Göteborg-Majorna OK             63:34 
   12 Olof Ekbäck               6 Lerums SOK                      64:24 
   13 Andreas Davidsson         4 VIF Gute SOK                    70:58 

      Karl Karlsson             7 Halmstad OK                    Felst. 
      Sven Linden               1 OK Skogsfalken               ej start 
      Erik Nilsson              1 Stigmännen                   ej start 



H14  (15)               4340 m                                   

    1 Gustav Strindhagen        1 FK Vittus                       29:17 
    2 Erik Edespong             7 FK Friskus-Varberg              33:44 
    3 Tommy Garting             1 FK Vittus                       40:30 
    4 Oskar Stensson-Bohman    14 Nybro OK                        41:09 
    5 Mattias Olsson            1 FK Vittus                       41:41 
    6 Tim Björkman              1 OK Vilse 87                     43:54 
    7 Viktor Henmyr             1 OK Vilse 87                     45:34 
    8 Johan Fredriksson         1 OK Vilse 87                     45:51 
    9 Johan Olausson            1 OK Orion                        47:32 
   10 Niclas Tjernlund          1 OK Vilse 87                     47:43 
   11 Gustav Petersson          1 Ronneby OK                      49:45 
   12 Linus Pilblad             1 OK Skogsfalken                  58:28 
   13 Johan Holmgren            1 Stigmännen                     101:58 
   14 Mattias Fredriksson       1 OK Vilse 87                    106:45 

      Henrik Svilling           1 FK Vittus                      Felst. 



H12  (11)               2650 m                                   

    1 Olof Nilsson              1 Ronneby OK                      22:38 
    2 Lukas Petersson           1 Ronneby OK                      24:40 
    3 Mattias Lang             14 Nybro OK                        28:21 
    4 Thom Barbus               1 OK Dacke                        28:27 
    5 Erik Madsen               1 Ronneby OK                      31:02 
    6 Johan Aldor              15 IFK Lidingö SOK                 32:27 
    7 Fredrik Höög              1 OK Vilse 87                     33:54 
    8 Emil Göransson            1 OK Vilse 87                     35:05 
    9 Robin Johansson           1 OK Skogsfalken                  35:27 

      Gustav Stensson-Bohman   14 Nybro OK                       Felst. 
      Tom Olausson              1 OK Orion                       Felst. 



H10  (11)               1810 m                                   

    1 Carl-Anton Ingmarsson     1 OK Vilse 87                     12:55 
    2 Emil Henmyr               1 OK Vilse 87                     16:25 
    3 Gunnar Rolander          13 Pan-Kristianstad                18:33 
    4 Carl Ohrlander           13 Pan-Kristianstad                19:16 
    5 Markus Johansson          1 FK Vittus                       19:21 
    6 Joel Karlsson             1 Sölvesborgs OK                  20:06 
    7 Johan Ekelöv             13 Ringsjö OK                      20:09 
    8 Johan Wihlborg            1 OK Vilse 87                     20:27 
    9 Felix Larsson             1 OK Skogsfalken                  22:56 
   10 Gustav Aldor             15 IFK Lidingö SOK                 22:58 
   11 Sebastian Wahlström      15 Snättringe Sk                   24:09 



D60  (6)                3310 m                                   

    1 Inga-Britt Bengtsson     13 Pan-Kristianstad                43:12 
    2 Kerstin Henmyr            1 OK Vilse 87                     54:13 
    3 Inga-Lisa Hedström       13 Pan-Kristianstad                55:58 
    4 Birgitta Agneus           1 FK Vittus                       60:47 

      Eva Blomqvist             1 OK Skogsfalken                 Felst. 
      Karin Widerberg           1 OK Skogsfalken               ej start 



D55  (7)                3310 m                                   

    1 Margareta Larsson        14 OK Njudung                      44:49 
    2 Britt Rangert            14 Växjö AIS                       46:16 
    3 Berit Byström            14 OK Virdarna                     52:38 
    4 Ingrid Nilsson            1 Ronneby OK                      56:49 
    5 Solbritt Gustafsson      14 OK Virdarna                     60:42 
    6 Vega Slottner            14 OK Berget                       66:57 
    7 Brita Dahlberg           13 Hässleholms OK                  94:49 



D50  (6)                3310 m                                   

    1 Margaretha Svensson       1 OK Vilse 87                     37:04 
    2 Monica Påhlstorp         14 Emmaboda Verda OK               45:17 
    3 Margret Carlsson          1 OK Skogsfalken                  52:44 
    4 Marianne Bligård          1 OK Vilse 87                     58:48 
    5 Kerstin Larsson          13 Pan-Kristianstad                73:13 

      Siw Blomkvist             1 OK Vilse 87                  ej start 



D45  (7)                3970 m                                   

    1 Lena Söderberg            1 OK Skogsfalken                  47:17 
    2 Gunnel Månsson            1 OK Vilse 87                     48:19 
    3 Eva Bergstrand            1 OK Vilse 87                     56:11 
    4 Annika Frantz             1 Stigmännen                      61:11 
    4 Siv Larsson              14 Växjö AIS                       61:11 
    6 Maria Strindhagen         1 FK Vittus                       67:23 

      Lena Svensson             7 IK Trenne                      Felst. 



D40  (10)               3970 m                                   

    1 Kerstin Tjernlund         1 OK Vilse 87                     38:56 
    2 Britt Thörn               1 OK Vilse 87                     43:05 
    3 Lena Henriksson           1 Ronneby OK                      44:34 
    4 Ingalill Olsson           1 OK Orion                        46:52 
    5 Christina Olsson         13 OK Silva                        50:22 
    6 Birgitta Nilsson          1 Stigmännen                      53:48 
    7 Agneta Aldor             15 IFK Lidingö SOK                 54:10 
    8 Arja Ingvarsson           1 OK Vilse 87                     55:23 
    9 Eva Rolander             13 Pan-Kristianstad                78:53 
   10 Eva Almqvist              1 FK Vittus                       79:37 



D21  (18)               5050 m                                   

    1 Carina Svensson          14 Eksjö SOK                       41:29 
    2 Jenny Wallsten            1 OK Orion                        42:58 
    3 Lina Persson              1 OK Skogsfalken                  43:41 
    4 Annica Påhlstorp         14 Nybro OK                        45:35 
    5 Cecilia Rönnfjärd         1 Stigmännen                      49:56 
    6 Eva Pettersson            1 OK Dacke                        50:44 
    7 Lina Svensson             1 OK Skogsfalken                  50:58 
    8 Mollie Lindell            1 OK Orion                        51:43 
    9 Åsa Linnersjö             1 Ronneby OK                      52:55 
   10 Kerstin Arnesson          1 OK Skogsfalken                  55:57 
   11 Karin Lindqvist          14 Kalmar OK                       57:15 
   12 Malin Svensson            1 OK Vilse 87                     58:19 
   13 Malin Åman                1 OK Vilse 87                     73:31 
   14 Maria Passby              1 Ronneby OK                      78:20 
   15 Malin Jonasson            1 OK Vilse 87                     85:40 

      Maria Wallström          16 Nyköpings OK                 ej start 
      Katarina Henmyr           1 OK Vilse 87                  ej start 
      Susanne Håkansson         1 OK Orion                     ej start 



D20  (3)                4480 m                                   

    1 Karolina Norin            6 Kungälvs OK                     41:07 
    2 Therese Nilsson           1 OK Vilse 87                     48:31 

      Sofia Olsson              1 OK Skogsfalken               ej start 



D18  (8)                4480 m                                   

    1 Ida Svensson              6 Sjövalla Fk                     40:41 
    2 Lena Persson              1 OK Skogsfalken                  41:44 
    3 Cecilia Håkansson         1 OK Vilse 87                     48:09 
    4 Ida Thuresson            13 Pan-Kristianstad                49:41 
    5 Malin Björkqvist         13 Pan-Kristianstad                50:11 
    6 Elin Neckén              14 OK Älme                         54:40 
    7 Ingrid Söderberg          1 OK Skogsfalken                  59:59 

      Helena Nyberg            13 FK Göingarna                 ej start 



D16  (16)               4130 m                                   

    1 Josefin Antonsson         7 OK Löftan                       38:05 
    2 Åsa Järvholm              1 FK Vittus                       40:46 
    3 Isabell Håkansson         6 IK Uven                         41:36 
    4 Louise Johansson          1 FK Vittus                       44:43 
    5 Marlene Almqvist          1 FK Vittus                       45:20 
    6 Lisa Palm                14 Lessebo OK                      48:20 
    7 Karin Nilsson             7 OK Nackhe                       53:32 
    8 Annika Magnusson          1 Stigmännen                      57:37 
    9 Christine Rolander       13 Pan-Kristianstad                57:57 
   10 Sofia Pehrsson            6 OK Alehof                       65:36 
   11 Madlene Johansson         1 OK Skogsfalken                  78:52 

      Anna Niklasson            6 Göteborg-Majorna OK            Felst. 
      Emelie Andersson          7 IK Dran                        Felst. 
      Lena Järvholm             1 FK Vittus                      Felst. 
      Anna Madsen               1 Ronneby OK                   ej start 
      Cajsa Nilsson             1 Stigmännen                   ej start 



D14  (14)               3600 m                                   

    1 Lena Bengtsson            1 OK Vilse 87                     31:53 
    2 Madelene Jigsjö           7 IK Dran                         34:00 
    3 Lina Neckén              14 OK Älme                         39:53 
    4 Anna Frantz               1 Stigmännen                      41:58 
    5 Anna Nilsson             13 FK Snapphanarna                 43:30 
    6 Ebba Thuresson           13 Pan-Kristianstad                46:47 
    7 Marie Madsen              1 Ronneby OK                      47:31 
    8 Ingela Smedenmark         1 Ronneby OK                      48:17 
    9 Linn Olsson               1 OK Orion                        49:54 
   10 Louise Rolander          13 Pan-Kristianstad                52:39 
   11 Susanne Johansson         1 FK Vittus                       54:54 
   12 Linnea Ewö                1 OK Orion                        58:56 
   13 Amelie Sundahl            1 OK Dacke                        78:55 

      Angelica Wallström       16 OK Måsen                     ej start 



D12  (10)               2650 m                                   

    1 Ida Johansson             1 Stigmännen                      27:44 
    2 Malin Johansson           1 Stigmännen                      28:46 
    3 Susanne De Bourg          1 Ronneby OK                      30:12 
    4 Nathalie Kidebäck         1 OK Skogsfalken                  35:28 
    5 Ida Olsson                1 OK Orion                        43:25 
    6 Linn Kaisajuntti          1 OK Skogsfalken                  46:26 
    7 Hanna Karlsson            1 Sölvesborgs OK                  63:04 
    8 Siri Wahlström           15 Snättringe Sk                   71:51 

      Emma Ingmarsson           1 OK Vilse 87                    Felst. 
      Elise Wåhlin              1 OK Skogsfalken               ej start 



D10  (9)                1810 m                                   

    1 Maria Ohlsson             1 FK Vittus                       19:02 
    2 Mia Kaisajuntti           1 OK Skogsfalken                  20:19 
    3 Maja Pettersson           1 OK Dacke                        21:30 
    4 Anna Höög                 1 OK Vilse 87                     21:59 
    5 Lisa Pettersson           1 OK Dacke                        22:16 
    6 Märtha Kaisajuntti        1 OK Skogsfalken                  29:34 
    7 Karin Smedenmark          1 Ronneby OK                      36:24 

      Kajsa De Bourg            1 Ronneby OK                   ej start 
      Malin Nyberg             13 FK Göingarna                 ej start 



Inskolning  (8)         1810 m                                   

      Edvard Aldor             15 IFK Lidingö SOK               Godkänd 
      Jacob Wåhlin              1 OK Skogsfalken                Godkänd 
      Ottilia Sundahl           1 OK Dacke                      Godkänd 
      Josefin Tjernlund         1 OK Vilse 87                   Godkänd 
      Ellinor Tjernlund         1 OK Vilse 87                   Godkänd 
      Julia Lundqvist          14 Nybro OK                      Godkänd 
      Amanda Stensson-Bohman   14 Nybro OK                      Godkänd 
      Caroline Schmidt         20 Trollhättans SOK              Godkänd 



Öppen 1  (2)            1810 m                                   

    1 Simon Smedberg            1 OK Skogsfalken                  24:51 
    2 William Lindblom          1 Stigmännen                      43:25 



Öppen 2  (7)            2650 m                                   

    1 Solweig Mattsson Nilsso   1 OK Orion                        43:58 
    2 Sara Jämsbo               1 OK Vilse 87                     44:27 
    3 Ronja Henmyr              1 OK Vilse 87                     44:29 
    4 Tove Henmyr               1 OK Vilse 87                     44:34 
    5 Monica Larsson           20 OK Tranan                       55:17 

      Helena Fredriksson        1 OK Vilse 87                    Felst. 
      Pentti Fredriksson        1 OK Vilse 87                    Felst. 



Öppen 3  (6)            4250 m                                   

    1 Pontus Larsson            1 OK Skogsfalken                  36:30 
    2 Jonas Johansson           1 OK Skogsfalken                  39:20 
    3 Patrik Wåhlin             1 OK Skogsfalken                  45:42 
    4 Marie Höög                1 OK Vilse 87                     64:35 
    5 Helene Caaberg           13 Heleneholms IF                  67:45 

      Ingela Sundahl            1 OK Dacke                       Felst. 



Öppen 4  (6)            3490 m                                   

    1 Bo Karlsson               1 OK Skogsfalken                  54:02 
    2 Conny Johansson           1 FK Vittus                       70:42 
    3 Ida Ryberg                1 Stigmännen                      84:30 
    4 Madeleine Johansson       1 FK Vittus                       88:29 

      Carina de Bourg           1 Ronneby OK                     Felst. 
      Eva-Lisa Håkansson        1 Sölvesborgs OK                 Felst. 



Öppen 5  (9)            4130 m                                   

    1 Sture Pettersson         20 Falköpings AIK                  56:23 
    2 Sophie Byggeth            1 OK Dacke                        60:28 
    3 Per Ewö                   1 OK Orion                        68:17 
    4 Edor Oscarsson           14 Växjö AIS                       74:44 
    5 Håkan Nilsson             1 Ronneby OK                      75:19 
    6 John-Peter Wåhlin         1 OK Skogsfalken                  77:17 
    7 Bo Svilling                 Huldransv Karlskrona            95:42 

      Jan Påhlstorp            14 Emmaboda Verda OK              Felst. 
      Helmer Nilsson            1 OK Dacke                       Felst. 



Öppen 6  (4)            4820 m                                   

    1 Lars-Åke Larsson         20 OK Tranan                       64:44 
    2 Thomas Andersson          1 Ronneby OK                      70:34 
    3 Bengt-Göran Frantz        1 Sölvesborgs OK                  79:02 
    4 Kjell Andersson          11 Piteå IF                        84:01 



Öppen 7  (10)           3310 m                                   

    1 Hanna Månsson             1 OK Vilse 87                     51:34 
    2 Karin Frantz              1 Sölvesborgs OK                  51:43 
    3 Gun-Britt Holmberg        1 FK Vittus                       61:05 
    4 ? Almquist               14 OK Älme                         66:13 
    5 Charlotte Lundquist      14 Nybro OK                        69:54 
    6 Gunilla Jonsson          13 Hjärnarps GIF                   71:15 
    7 Gunnar Karlsson           1 Ronneby OK                      80:09 

      Leo Gustavsson            1 Ronneby OK                     Felst. 
      Eva Nordahl              13 Örkelljunga Fk                 Felst. 
      Gullan Almquist          14 OK Älme                      Ej godk. 



Öppen 8  (4)            5050 m                                   

    1 Håkan Jonsson            13 Hjärnarps GIF                   71:01 
    2 Börje Persson            13 OK Gynge                        83:45 

      Ingela Ekelöv            13 Ringsjö OK                     Felst. 
      Erik Thuresson           13 Pan-Kristianstad               Felst. 



Öppen 9  (2)            6900 m                                   

    1 Martin Byggeth            1 OK Dacke                        69:16 

      Svend Erik Mathiassen    13 Lunds OK                       Felst. 



Öppen 10  (11)          1810 m                                   

    1 Oskar Henmyr              1 OK Vilse 87                     20:10 
    2 Hanna Wåhlin              1 OK Skogsfalken                  20:48 
    3 Albin Ingmarsson          1 OK Vilse 87                     21:38 
    4 Povel Larsson             1 OK Skogsfalken                  23:39 
    5 Olivia Johansson          1 OK Skogsfalken                  23:43 
    6 Matilda Arnesson          1 OK Skogsfalken                  24:56 
    7 Tomas Andersson          11 Piteå IF                        25:56 
    8 Lars Andersson           11 Piteå IF                        28:03 
    9 Moa Wåhlin                1 OK Skogsfalken                  42:23 
   10 Felix Persson             1 OK Skogsfalken                  42:52 

      Erika Ohrlander          13 Pan-Kristianstad               Felst.